PC Tools Internet Security - Ayarlar

Ayarlar

Genel Ayarları nasıl yapılandırabilirim?

Üst navigasyon panelinden Ayarlar sekmesini seçin ve sol navigasyon panelindeki Genel tuşuna tıklayın.

1.    Windows başlatıldığında Tarama işlemi yürütülmesi: Bu seçenek Windows başlatıldığında yapılacak olan tarama tipini seçmenizi mümkün kılacak bir aşağı açılır menü sergileyecektir: Intelli-Scan (Akıllı Tarama), Tam Tarama veya Özel Tarama.

2.   Smart Güncelleme İşlemi:

      Bana mevcut güncellemeleri bildir: PC Tools Internet Security güncelleme mevcut olup olmadığını kontrol edecek ve size bunları yüklemenizi hatırlatacaktır.

      Güncellemeleri yükle ve kur (bana bildir): PC Tools Internet Security mevcut güncellemeleri kontrol edecek ve yükleyecek ve güncelleme bitince size bildirime bulunacaktır.

      Güncellemeleri yükle ve kur (sessizce): PC Tools Internet Security size bildirimde bulunmadan mevcut güncellemeleri kontrol edecek ve yükleyecektir.

3.   Proxy Ayarları:

Bir proxy sunucusu diğer sunuculardan kaynak arayan istemcilerin istekleri için bir aracı olarak hareket eden bir sunucudur (bir bilgisayar sistemi veya bir uygulama). Bir istemci, farklı bir sunucuda mevcut olan bir dosya, bağlantı, web sayfası veya diğer kaynaklar gibi bazı hizmetleri talep ederek proxy sunucusuna bağlanır. Proxy sunucusu filtreleme kurallarına göre bu talebi değerlendirir.

      Doğrudan Bağlantı Kullan: İnternete bağlanmak için bir proxy sunucusu kullanmıyorsanız, doğrudan internet bağlantısı için bu seçeneği kullanın.

      Proxy Sunucusu Kullan: İnternete bağlanmak için bir proxy sunucusu kullanmıyorsanız, sunucu adresi ve portu buraya girilebilir. Bilgisayarınıza proxy ayarları uygulamak için bir kullanıcı adı ve şifre atayabileceğinizden dolayı proxy onaylama işlemi de desteklenebilir.

      Internet Explorer'dan Önemli Ayarlar: Proxy ayarları kullanıyorsanız, Internet Explorer'den Önemli Ayarlar linkine tıklamanız proxy sunucunuz ve port bilgilerinizi açılan kutudaki proxy ayarları alanlarına aktaracaktır.

4.    Program Dili: Üründe kullanılacak dili seçmenizi mümkün kılar.

5.    Potansiyel İstenmeyen Ürünleri tespit edecek IntelliGuard : Seçilmesi durumunda, IntelliGuard Potansiyel İstenmeyen Ürünleri tespit edecektir. Potansiyel İstenmeyen Ürünler kötü amaçlı yazılımların bazı niteliklerine sahip olduğu ancak sisteminizde bir risk yaratmayacağı bilinen uygulamalardır. Varsayılan: Etkinleştirilmemiştir.

6.    Potansiyel İstenmeyen Ürünleri tespit etmek için Tarama: Seçilmesi halinde taramalarda Potansiyel İstenmeyen Ürünleri arayacaktır. Varsayılan: Etkinleştirilmiş.

7.    Açılan uyarı pencerelerini görüntüleyecek IntelliGuard araçları: Seçilmesi halinde, PC Tools Internet Security, IntelliGuard açılan bildirimlerini görüntüleyecektir. Varsayılan: Etkinleştirilmiş.

8.    Sessiz Modu Etkinleştir: Kontrol edildiğinde, PC Tools Internet Security kritik olmayan uyarıların ve bildirimlerin gösterilmesini durduracaktır. Varsayılan: Etkinleştirilmiş.

9.    Şifre Koruması: Şifre Koruması uygulamanın farklı alanlarını korumanız için bir şifre yapılandırmanızı mümkün kılmaktadır. Varsayılan: Etkinleştirilmemiştir.

      Şifre Korumasını Etkinleştir öğesinin yanındaki onay kutusunu seçin.

      Açılan pencereye şifrenizi girin ve teyit edin. Şifrenizi unutmanız halinde size hatırlatma yapacak bir ipucu da girebilirsiniz.

      Listeden korunacak alanı/alanları seç. Uygula seçeneğine tıklayın.

Gelişmiş Ayarları nasıl yapılandırabilirim?

Bu ekrana erişmek için üst navigasyon panelinden Ayarlar sekmesini seçin ve sol navigasyon panelindeki Gelişmiş Ayarlar tuşuna tıklayın.

1.    Güç Tasaaruf Modu Tespitini Etkinleştir: Seçilmesi halinde, PC Tools Internet Security dizüstü bilgisayarınızın pilinde kalan gücü tespit edecek ve dizüstü bilgisayarınızı pille çalıştırıyorsanız programlanmış görevleri geciktirecektir. Varsayılan: Etkinleştirilmemiştir.

2.    Davranış Koruyucusu Uygunluk Modunu Etkinleştir: İhtilafları önlemek için tarayıcı seviyesinde izleme yapan diğer güvenlik uygulamalarıyla uyuması amacıyla Behavior Guard ile uygunluk sağlanmasını etkinleştirir. Varsayılan: Etkinleştirilmiş.

3.    Sistem Boşta üzerinde Arka Plan Taramalarını Etkinleştir: Sisteminiz boşta olduğunda arka plan taramalarının çalışmasını sağlar. Varsayılan: Etkinleştirilmiş.

4.    Master Boot Record tehditlerini Tespit Et:  Seçilmesi halinde, PC Tools Internet Security, Master Boot Record tehditlerini algılar. Varsayılan: Etkinleştirilmiş.

5.    Oyun Modunu Etkinleştir:  Seçilmesi halinde PC Tools Internet Security tüm programlanmış taramaları, güncellemeleri ve yedekleme görevlerini atlar, tüm uyarılar ve açılır ekranları devreden çıkarır ve gerçek zamanlı korumayı düşük seviyeye ayarlar. Varsayılan: Etkinleştirilmemiştir.

6.    AntiVirus veri tabanı boyutu: Hız ve performansı tespit veya daha nadir tehditlere karşı dengelemek için aşağı açılır listeden bir veri tabanı boyutu seçin.

7.    Tam Ekran Algılamayı Etkinleştir: Seçilmesi halinde, PC Tools Internet Security, bilgisayarınız tam ekran modundayken otomatik olarak algılar ve açılır ekranları devreden çıkarır ve programlanan görevleri erteler. Bu görevler tam ekran modundan çıkınca yeniden başlatılır. Varsayılan: Etkinleştirilmiş.

8.    Firewall Ayarlarını Tam Ekran veya Oyun Modunda Geçersiz Kıl: Bu seçenek Firewall için tam ekran ayarlarını geçersiz kılacaktır.

·  Güvenli mod: Bu seçenek tam ekran modundayken istekleri engelleyecektir.

·  Esnek mod: Bu seçenek tam ekran modundayken isteklere izin verecektir.

·  Tam Ekran Algılamayı Bildir: Bu seçenek, tam ekran moduna girmeden önce, tam ekran modunuz için mevcut ayarlarınızla ilgili olarak sizi bilgilendiren bir açılır ekran gösterecektir.

Performans Ayarlarını nasıl yapılandırabilirim?

Ayarlar altında üç mevcut performans modu mevcuttur. Bunlar tahmine dayalı sonucu yapılandırma değişikliklerinizin dışında bırakan hızlı ve faydalı ön ayarlar olarak hizmet verir. Uygun koruma seviyesi ve istediğiniz performansı size sağlamak için kaydırma çubuğunu kullanarak ayarları kolayca ayarlayabilirsiniz.

1.     Performans:

      Bu ayar size optimal koruma seviyesi sunmanın yanında günlük faaliyetleriniz üzerinde en düşük etki yaratılmasını sağlamak için PC Tools Internet Security tarafından kullanılan sistem kaynağı sayısını minimum seviyeye indirir.

2.     Dengeli:

      Bu ayar çoğu kullanıcı için tavsiye edilmektedir ve yüksek koruma seviyesi ile düşük performans etkisi arasında en iyi dengeyi temin etmektedir. 

3.   Koruma:

      Bu ayar her giriş noktasında kötü amaçlı programları tespit etmek ve önlemek için azami koruma sağlamaktadır.  Not: bu ayar Dengeli veya Performans modlarına oranla daha fazla sistem kaynağı kullanır.

Dengeli ayarı, ihtiyaç duyduğunuz koruma seviyesinden emin olmamanız halinde, genellikle kullanılan varsayılan ayardır, bu halde ayarı değiştirmemelisiniz.

Ayarlar kaydırma çubuğunun kullanılması, ayarlarınızı daha çok özelleştirmeniz gerektiğini hissetmeniz halinde, sizin sonradan münferit ayarlarınızı değiştirmenizi engellemez.  Ayarlar kaydırma çubuğuna daima geri dönebilir ve ayarlarınızı resetleyebilirsiniz.

Geçmiş Ayarlarını nasıl yapılandırabilirim?

1.    Üst navigasyon panelinde Ayarlar sekmesini seçin ve Geçmiş öğelerine tıklayın.

Geçmiş ekranı Firewall ve E-posta İstemcisi araç çubuğu tarafından kesilen iletişimler hakkındaki bilgiler ile birlikte uygulama ayarları ve profil kurallarındaki günlük tutma seçeneklerine dayanan tüm etkinlikler hakkında ayrıntılar sağlar. Etkinlik Geçmişi penceresi, Geçmiş tuşuna basınca varsayılan olarak görüntülenir.

2.    Etkinlik geçmiş günlüğünü bilgisayarınıza kaydetmek için Dosyaya kaydet tuşuna tıklayın veya etkinlik geçmişini silmek için Geçmişi Temizle tuşuna tıklayın.

3.    Bilgisayarınızın anti-spam günlüğünü görmek için Geçmiş sekmesi altında Anti-Spam Geçmişi tuşuna tıklayın.

4.    Bu belirli anti-spam etkinliğini görmek için bir satır seçin ve Ayrıntılar üzerine tıklayın veya anti-spam geçmişini temizlemek için Hepsini Kaldır tuşuna tıklayın.

5.    Bilgisayarınızın anti-spam günlüğünü görmek için Geçmiş sekmesi altında Firewall Geçmişi tuşuna tıklayın.

6.    Bu belirli firewall etkinliğini görmek için bir satır seçin ve Ayrıntılar üzerine tıklayın veya firewall geçmişini temizlemek için Hepsini Kaldır tuşuna tıklayın.

Bulut Taraması nedir?

Temel olarak bulut hesaplaması internet vasıtasıyla bir yazılım şirketi tarafından barındırılan bir merkezi bilgisayara bilgi yüklemenizdir ve şifre korumalıdır. Bunun anlamı, internet bağlantısıyla bilgilere her yerden erişebileceğinizdir. “Buluttan,” faydalanarak internete erişiminiz olan her yerde tüm yüklenen bilgileri alabilirsiniz.

Bu önemli koruma gelişimi bilgisayarınızdaki dosyaları buluttaki veri tabanımız karşısında kıyaslar. Bu veri tabanı milyonlarca dosyanın itibar bilgisine sahiptir ve sürekli olarak güncellenir. Yani bizim güçlü davranışsal algılamalarımız ve bulut taraması arasında, yayılmaya başlamadan önce en yeni tehditleri önleyeceğiz.

1.    Üst navigasyon panelindeki Ayarlar sekmesini seçin.

2.   Ayarlar ekranında sol navigasyon panelinde AntiMalware tuşuna tıklayın.

3.    Tarama Ayarlarına tıklayın ve bulut taramasını etkinleştirmek veya devreden çıkarmak için Bulut Taramasını Etkinleştir öğesini seçin veya bu seçimi kaldırın.

Tarama Ayarlarını nasıl yapılandırabilirim?

Üst navigasyon menüsünden Ayarlar sekmelerini seçin ve sol navigasyon menüsündeki AntiMalware tuşuna tıklayın.

Ekrana erişmek için AntiMalware öğesi altında Tarama Ayarları tuşuna tıklayın.

·         Sesleri çal: Bu seçenek PC Tools Internet Security'nin bir tarama sonunda virüs bulması halinde bir ses çıkarmasına neden olur . Varsayılan: Etkinleştirilmiş.

·         Alternatif Veri Sistemlerini Tara.PC Tools Internet Security'nin alternatif veri sistemlerini taramasını isterseniz bu seçeneği kullanın. Varsayılan: Etkinleştirilmiş.

Alternatif Veri Sistemleri (ADS) hackerlere gizli programları veya hacker araçlarını ihlal edilmiş bir sistemde gizleme yöntemi sağlar ve sistem yöneticisi tarafından tespit edilmeden yürütmelerini mümkün kılar.

·         Gizli dosyalar için tarama: PC Tools Internet Security'nin komplike tehditlerle bağlantılı gizli dosyaları taramasını ve kaldırmasını isterseniz bu seçeneği kullanın. Aksi halde bu tehditlerin, işletim sisteminde gizli olmasından dolayı klasik sistemlerle kaldırılması zordur. Varsayılan: Etkinleştirilmiş.

·         CPU kullanımını düşürmek için daha düşük tarama önceliği: Bu seçenek tarama süresini artırabilir ancak aynı zamanda diğer uygulamalar da çalıştığında CPU kullanımını rahatlatacaktır. Bu husus arka plan taramalarının çalıştırılması açısından faydalı olabilir. Varsayılan: Etkinleştirilmiş.

·         Bulut Taramasını Etkinleştir: Bu seçeneği PC Tools Internet Security'nin bulut içindeki dosyalar taraması için etkinleştirin.

·         Onarım esnasında feragatnameyi göster: Bu onay kutusu seçilince, kötü niyetli program virüslerini her karantinaya alışınızda veya kaldırdığınızda bir feragatname gösterilir. Varsayılan: Etkinleştirilmemiştir.

·         Kaldırmadan önce virüsleri karantinaya al: Bu seçeneği kullanırsanız Tarama Sonuçları ekranındaki seçili öğelerSeçilenleri Onartuşunun tıklanması üzerine karantina Listesine yerleştirilir. Varsayılan: Etkinleştirilmiş.

·         Kaldırmadan Önce Geri Alma Noktası Yarat: Bu seçenek öğeler kaldırılmadan önce bir Windows Geri Alma Noktasını yaratır. Varsayılan: Etkinleştirilmemiştir.

·         Arşivleri Tara. Bu seçenek ilişik virüslerin ve ilgili kötü amaçlı programların varlığına yönelik olarak arşivdeki dosyaların da taramaya dahil edilmesini sağlar. Geniş bir arşiv format yelpazesi, çok kullanılan formatlar da dahil olmak üzere içerilmektedir. zip, cab, tar, rar, ace, ve diğerleri. Varsayılan: 5 mb altında.

·         Dosya İstisnaları: Taramalardan hariç bırakmak istediğiniz dosya türlerini seçmek için bu linke tıklayın.

Güvenli Toplum nedir ve ayarlarını nasıl yapılandırabilirim*

Güvenli Toplum, potansiyel kötü amaçlı programları PC Tools'a bildirmeyi seçen PC Tools Internet Security kullanıcıları topluluğudur. Katılım tehditleri daha hızlı keşfetmemizi ve daha iyi koruma sağlamamızı temin etmektedir.

Katılım isteğe bağlıdır ve ayarlar üst navigasyon menüsünde Ayarlar öğesine tıklayarak veya AntiMalware>>Güvenli Toplumsekmesine tıklayarak yapılandırılabilir.

Katılımınızı etkinleştirmek veya devreden çıkarmak için ON ve OFF arasında değişim yapın.

Bir şüpheli dosya tespit edilmesi halinde PC Tools Internet Security'nin aşağıdaki işlemlerden birini seçerek yapması gerekeni seçin:

·        Bana hatırlat

·        Otomatik olarak ilet

·        Hiçbir şey yapma

Programlanan Görevleri nasıl yapılandırabilirim?

Periyodik taramalar sisteminizin korunmasına yardımcı olacaktır.

1.    Üst navigasyon panelindeki Ayarlar sekmesini seçin.

2.    Sol navigasyon panelinde Programlanan Görevler öğesine tıklayın.

3.    Programlama Sihirbazı'ndaki bir tarama görevi eklemek için Ekle tuşuna tıklayın.

4.    Sihirbaza eklenecek seçenekleri görmek için Programlama Sihirbazı üzerindeki Sonraki tuşuna tıklayın.

5.    Aşağıdaki seçeneklerden seçim yapın ve Sonraki tuşuna tıklayın.

      Bu bilgisayarda Intelli-Scan yapılması

      Bu bilgisayarda Tam Tarama yapılması

      Güncelleme Araması

      Güncelleme Arama ve Yükleme

6.    Seçilen görevi yerine getirmek için sıklığı seçin ve Sonraki tuşuna tıklayın.

7.    Bilgisayarınızda seçilen görevi işletmek istediğiniz zamanı ve günleri seçin ve Sonraki tuşuna tıklayın.

Programlanan göreviniz sonraki ekranda gösterilecektir.

8.    Görüntülenen görevi programlayıcıya eklemek için Bitir tuşuna tıklayın.

Global İşlem Listesindeki öğeleri nasıl yapılandırabilirim?

Global İşlem Listesi dosyalar, web siteleri ve çerezler için global kurallar yapılandırmanızı mümkün kılar. İşlemler İzin Ver, Engelle ve Hatırlat seçeneklerini içerir.

Bir öğenin listeye eklenmesi:

1.    Bir dosyayı Global İşlem Listesine eklemek için üst navigasyon menüsünde Ayarlar sekmesini seçin ve sol navigasyon panelinde Global İşlem Listesi tuşuna tıklayın.

2.    Sayfanın altında bulunan Ekle simgesine tıklayın. Bu Yeni Kural Ekle açılır ekranını görüntüleyecektir.

3.    Seçilen Veri Tipi: Aşağı açılan listeden Dosya veya Web sitesi adresi/çerez öğesini seçin.

4.    İşlem uygulamak için Dosya/Web sitesi Seç: Veri tipiniz olarak dosya seçmeniz halinde, dosyayı tarayın ve burada seçin. Veri tipiniz olarak web sitesi seçmeniz halinde, yalnızca buraya web sitesi url adresini yazın.

Bu öğe seçilince, aşağıdakileri yapın:

1.    Aşağı açılır listeden bu işlemlerden birini seçin: Daima İzin Ver / Daima Engelle.

2.    Öğeyi eklemek için Ekle tuşuna tıkla ve Global İşlem Listesi'ne geri dönün.

3.    Global İşlem Listesi'nden bir öğeyi kaldırmak için onu listeden seçin ve Kaldır seçeneğine tıklayın.

4.    Listeden bir öğe üzerindeki işlemin değiştirilmesi. Bir öğenin özelliklerini değiştirmek için öğeyi seçin ve sağ tıklayın. Yeni işlem seçmek için İşlemi Değiştir üzerine tıklayın.

Karantinadaki Öğeleri nasıl Görüntüleyebilirim?

Virüsler karantinaya alınınca, artık sisteminizi etkileyemezler. Bununla birlikte, PC Tools Internet Security bu karantinaya alınmış virüslü dosyaların sisteminize geri alınması seçeneği sağlamaktadır.

Not: Güvenlik nedenleri ve depolama alanını muhafaza etmek için karantinaya alınan dosyaların sonunda Karantina Listesinden kaldırılması önerilir.

Karantinadaki öğeleri Karantina ekranından geri alabilirsiniz.

Not: Lütfen tamamen kaldırılmış öğelerin geri alınamayacağını unutmayın.

Üst navigasyon menüsündenAyarlar sekmelerini seçin ve sol navigasyon menüsündeki Karantina tuşuna tıklayın. Bu şekilde karantinadaki öğelerin listesi görüntülenecektir.

·         Ayrıntılarını görmek için bir öğe üzerine çift tıklayın.

·         Bir öğe seçin ve öğeyi geri almak için Geri Al tuşuna basın.

·         Bir öğe seçin ve öğeyi tamamen silmek için Kaldır tuşuna basın.